Ana sayfa
         
     

Haberler > 29-06-2005 > Kalekalıp, Türkiye'nin yüzde yüz yerli ilk keskin nişancı tüfeğini üretti. Hafif zırhlı araçlara yönelik imal edilen silaha komşu ülkelerden sipariş geldi. Tüfekle, TSK da ilgileniyor:

Kale Grubu'na bağlı Kalekalıp, Türkiye'nin ilk yüzde 100 yerli 50 kalibre keskin nişancı tüfeğini üretti. Hafif zırhlı araçlara yönelik üretilen silah, 5 mermi alıyor ve etkili menzili bin 800 metre. Grubun Teknik ve Kimya Grubu Başkanı Osman Okyay, Abu Dabi'de yapılan IDEX fuarında dünya savunma sektörü için ilk kez görücüye çıkarılan tüfeğe büyük ilgi gösterildiğini ve ciddi sipariş talepleri ile karşı karşıya olduklarını söyledi. Okyay, yaklaşık 2 bin dolar fiyatı olan tüfeğin ilave aksesuarlar (dürbün vb.) ile birlikte fiyatının 20 bin dolara çıkabildiği bilgisini verdi. Firma ayrıca, Türkiye'nin ilk yerli Türk piyade tüfeği prototip çalışmalarınını da tamamladı.


Tüfeğin ilk prototipine ait Kalekalıp Fabrikası'nda çekilen bir fotoğraf

Kale Grubu, savunma ve havacılık sanayiindeki yeni projelerini Kale Grubu Şirketleri İcra Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, Kalekalıp Teknik ve Kimya Grup Başkanı Osman Okyay ve Kalekalıp Savunma ve Havacılık Direktörü Murathan Toprak'ın katıldığı bir basın toplantısı ile kamuoyuna duyurdu. Toplantıda, grubun dünya havacılık tarihinin önemli projelerinden birisi olan ve 200 milyar doları bulacak JSF (Joint Strike Fighter) Müşterek Taaruz Uçağı projesinde yer almaların yanında en önemli projeleri, yüzde 100 yerli keskin nişancı tüfeği ve Türk piyade tüfeği olarak açıklandı. Taarruz uçağı projesinde Kalekalıp tarafından üretilen ilk uçak parçalarının üretimini tamamlayarak teslimatı yapıldı. Keskin nişancı tüfeği ile ilgili çalışmalar ise tamamlanarak sipariş alma aşamasına gelindi. Türk piyade tüfeği projesinde ise prototip çalışmaları tamamlandı.

Kalekalıp Savunma ve Havacılık Direktörlüğü, Abu Dhabi'de 12-17 Şubat tarihleri arasında gerçekleşen dünyanın en önemli savunma fuarlarından IDEX (8. International Defence Exhibition & Conference) Fuarı'nda, Türkiye'nin ilk özgün dizaynı olan 50 Kalibre Keskin Nişancı Tüfeğini sergiledi. İlk resimde solda, Kale Grubu Teknik ve Kimya Grubu Başkanı Osman Okyay, sağda ise Kalekalıp Savunma ve Havacılık Direktörü Murathan Toprak görülmektedir.

Osman Okyay, gazetecilerin sorusu üzerine müşterek taaruz uçağının 25 yıl süreli proje olduğunu, Kale Grubu'nun 15 yılda projedeki payının 600 milyon dolara çıkacağını ifade etti. Okyay, iki yeni tüfek çalışmaları ile ilgili ise şu bilgileri verdi: "Keskin nişancı tüfeği, hafif zırhlı araçlara yönelik geliştirildi; personele karşı kullanılmayacak. Yoğun bir ilgi ile karşı karşıyayız; özellike Ortadoğu ülkelerinden. Çünkü silahı ilk kez Abu Dabi'deki fuarda sergilemiştik. Önümüzdeki günlerde Paris fuarında sergilenecek. Yine aynı ilgiyi bekliyoruz." Okyay, 50 kalibrelik nişancı tüfeği üretimlerini öncelikle Türk Silahlı Kuvvetleri ve dost ülkeler için yaptıklarını, piyade tüfeği konusunda ise çalışamalarını yakın bir gelecekte tamamlayacaklarını kaydetti.

Kale Grubu İcra Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay da, "grup olarak savunma ve havacılık sektörlerinde ciddi yatırımlar yaptıklarını ve yerelden çok global pazarlarda yer almayı düşündüklerini" söyledi. Ana faaliyet alanlarının inşaat sektörü olmakla birlikte son dönemde bilgi teknolojilerine yönelik çalışmalara ağırlık verdiklerini kaydeden Okyay, bunun devam edeceğini kaydetti.

Kalekalıp Savunma ve Havacılık Direktörü Murathan Toprak da tamamen Türk mühendislerinin tasarladığı 50 kalibre keskin nişancı tüfeğini tanıttı. Toprak, 1.8 kilometre menzili bulunan tüfeğin hafif zırhlı araçları durdurmak için kullanılabileceğini kaydetti. İlk Türk piyade tüfeğinin prototipini çıkardıklarını kaydeden Toprak, silahların ağırlığını azaltmak için titanyum ve alüminyum alaşımı kullanıldığını ifade etti.

Kalekalıp Savunma ve Havacılık Direktörü Murathan Toprak, şirketin bir yıldır üzerinde çalıştığı, tamamen Türk mühendislerinin tasarımıyla oluşturulan 50 kalibre keskin nişancı tüfeği için bir ülkeden 1000 adet sipariş aldıklarını söyledi. Toprak, "Kalekalıp olarak ilk özgün Türk piyade tüfeği dahil üç çeşit silah üzerinde çalışıyoruz" dedi.

Geliştirilen ikinci prototip Eylül ayında IDEF fuarında sergilenecek:

Silahın kullanıcı kolaylığını arttırmak için ikinci protoip geliştirmesi ise sonuçlanmak üzeredir. Yeni tasarım tamamen Kalekalıp mühendislerinin tasarladığı modüler, kullanıcı kolaylığına sahip yepyeni bir 50 kalibre Keskin Nişancı Tüfeği olacaktır. Silahın hafifletme çalışmaları devam etmekte ve 50 kalibre Keskin Nişancı Tüfekleri içinde en hafifi olması hedefleniyor. Bunun için yüksek teknoloji hammaddelerinin (Havacılık alüminyumları, titanyum) kullanılıyor.

Silah dış görünüş itibariyle Dünya'daki diğer bazı modellere benzese de çalışan tüm mekanizmaları tamamen Kalekalıp Ar-Ge mühendislerince sıfırdan tasarlanmıştır. Yeni tasarım ise hiçbir 50 kalibre Keskin Nişancı Tüfeğine benzemediği bildirilmiştir. Tüfeğinin bu ikinci prototipi Eylül ayında IDEF fuarında sergilenecek.

Silahın teknik özellikleri:

1- 1800m etkili menzil. (50 BMG mermi ile)
2- 5'li Şarjör
3- Tekil (manuel) atış
4- Kütle: 11kg'ın altında olması hedeflenmiştir
5- Modülerlik
6- Her türlü ekipmanın kolay monte edilebilir sökülebilir olması (dürbün, gece görüş vs.)

Kalekalıp hakkında: (www.kalekalip.com.tr)

Bir ülkenin gerçek anlamda sanayileşmesinin ancak yatırım malları üretimi ile mümkün olabileceği prensibinden yola çıkarak, 1969 senesinde Türk Sanayiinin ihtiyaç duyduğu çeşitli makine ve kalıp imatını gerçekleştirmek üzere kurulmuş olan KaleKalıp Makina ve Kalıp Sanayi A.Ş. bugün yüzlerce çalışanı, yurt içi ve yurt dışı tesisleri ile Türkiye'nin lider sanayi kuruluşlarından biri haline gelmiştir.

SAVUNMA ve HAVACILIK BÖLÜMÜ: Türk Silahlı Kuvvetleri ve dost ülkelerin ordularının ihtiyaç duyduğu çeşitli silah sistemlerinin tasarımı ve imalatını gerçekleştiren şirketimiz, dünyanın en büyük sanayi kuruluşlarına da önemli savunma projelerinde alt yapımcılık yapmaktır.

GAZ EKİPMANLARI BÖLÜMÜ: Şirketimiz teknik alandaki bilgi ve tecrübe birikimini gaz sektörüne de aktarma kararı ile şu anda Kale Enerji direktörlüğü adı altında faaliyet gösteren Gaz Ekipmanları bölümünü kurmuştur. Domestik ve Endüstüriyel sayaçları, basınç düşürme istasyonları üretimi yanında Hollandalı Habo Firması ortaklığında Kojenerasyon üniteleri pazarlamaktadır.

KALIP APARATLARI BÖLÜMÜ: Firmanın kuruluşundan bu yana faaliyet gösteren Kalıp bölümü, Kale Grubu firmalarının ihtiyaç duyduğu seramik kalıpları, plastik enjeksiyon ve metal kesme, şekillendirme kalıplarının yanısıra, yurtiçi ve yurtdışı firmalara yönelik küp şeker kalıpları ve çeşitli aparat/fikstürlerin üretimini gerçekleştiriyor.


Daha fazla bilgi için:

         
     
TurkCADCAM.net > Türkiye'nin yeni ürün tasarım, geliştirme, CAD/CAM/CAE, CNC, kalıp ve imalat teknolojileri portalı
***** Sektörün profesyonel bilgi ve işbirliği platformu *****
© 2002-2017  Sinerji Yayıncılık, Tanıtım ve Danışmanlık Hizmetleri
Bu portaldaki içerik, ancak kaynak belirtilmesi ve izin alınması şartıyla yayınlanabilir.