Ana sayfa
         
     
Haberler > 25.01.2002 > Patlama şokuyla kalıp yüzey deseni oluşturma teknolojisi:

Almanya'daki "Fraunhofer-Allianz Rapid Prototyping" web sayfalarından hızlı model ve kalıp imalatı ile ilgili birçok yeni ve orijinal araştırma projeleri hakkında bilgi bulunabilir. Bunlardan özellikle birisi gerçekten çok ilginç ve şaşırtıcı: Yapılan bir denemede, çelik bir kalıp yüzeyine bir ağaç yaprağı, yaprak üzerine de ice bir patlayıcı tabakası yerleştirilmiş. Sonrasında gerçekleştirilen patlama şokuyla yaprak üzerindeki en küçük damarlar dahi çelik yüzeyine oyulmuş! Sağda, bu mühürleme teknolojisi ile ilgili bir resim görülmektedir.
"Explosive Structuring for High-Speed Generation of Mold Surface Structures" (Yüksek hızlı kalıp yüzey desenlemesi için patlayıcıyla şekillendirme) isimli bu araştırma projesi ile ilgili sayfaya internetten şöyle ulaşabilirsiniz:
1- http://www.rapidprototyping.fhg.de adresine girin,
2- İngilizce sayfalar için soldaki "English" yazısını tıklayın,
3- Soldaki "RP & RT & RM" yazısını tıklayın,
4- Sağdaki projeler listesinin en sonundaki "Explosive
Structuring..." başlığını tıklayın.

Bu yazının orijinal metni aşağıda da verilmiştir:
------------------------
Explosive Structuring for High-Speed Generation of Mold Surface Structures:

Plastic parts often need a structured surface for decoration and for lamination. These structures usual were stamped as a negative in the appropriate production mold. Natural surface textures, such as leather grains or leaves, are currently engraved or etched into injection molding tools by highly time-consuming or costly techniques. Such conventionally generated structures must not be of a too regular and thus artificial appearance, a demand that calls for high input in design and shaping. New solutions of high economy, therefore, are desirable by which to obtain surface structures of true-to-detail appearance.

Explosive structuring enables the direct stamping of surface textures into metals. By means of a detonative shock wave a given structure can be transferred to a metal surface in a split second. An object with the desired surface structure is placed onto the metal surface. The structuring object is then blasted with a thin explosive layer, caused by this detonation the structure is exactly stamped into the surface of the metal.

Contact: Dipl.-Ing. Günter Helferich, Fraunhofer ICT, Pfinztal
Phone +49 (0) 721 / 46 40-421 , Fax -730
E-Posta heg@ict.fhg.de
------------------------

         
     
TurkCADCAM.net > Türkiye'nin yeni ürün tasarım, geliştirme, CAD/CAM/CAE, CNC, kalıp ve imalat teknolojileri portalı
***** Sektörün profesyonel bilgi ve işbirliği platformu *****
© 2002-2017  Sinerji Yayıncılık, Tanıtım ve Danışmanlık Hizmetleri
Bu portaldaki içerik, ancak kaynak belirtilmesi ve izin alınması şartıyla yayınlanabilir.