Ana sayfa
         
     
Rapor - Makale > CAD/CAM/CAE > CAD/CAM Yazılımları 2005 Raporu:

CAD/CAM Software Report 2005
Tooling & Production Dergisi
Kasım 2005

Not: Orijinal olarak TurkCADCAM.net Dergisi 2. Sayısı için hazırlanmış bu çeviri, Mak. Müh. Levent Yağmur (yagmur@itu.edu.tr) tarafından son kontrol ve düzeltmeleri
yapılarak Şubat 2008'de TurkCADCAM.net Portalı'ndan yayına başlamıştır.


Giriş:

İmalat teknolojisindeki hızlı gelişmeler, CAD/CAM yazılımlarına olan bağımlılığı daha kritik bir hale getirdi.
Tam da bu noktada: Dünyanın ikinci en büyük otomobil üreticisi, Toyota Motor Corp., dünya rekortmeni olan 24 aylık otomobil geliştirme sürecini bir yıl daha kısaltmaya yönelik planlarını açıkladı. Toyota'nın başkanı Katsuki Watanabe "Böyle kısa bir ürün geliştirme süresi, pazarda var olan ihtiyacı bizlere yansıtan ve talebi karşılamak için yeterli çeşitlilikte taşıtlar yaparak daha ileri bir yapı oluşturmamızı sağlamaktadır." dedi.

DP Technology

Toyota imalat sektörünün lideri konumunda ve CAD/CAM yazılımlarının arkasındaki uzmanlar bunun farkındalar. DP Technology En iyi ve en parlak geçmişe sahip bugünün yazılım ürünleri, kendilerini önceden hiç olmadığı kadar zorlayıcı bir piyasada buldular. Firmalardan, seri üretime yönelik parçaların üretimi stratejilerine entegre ve dünya çapındaki rekabete adapte olabilmeleri için -karmaşık parçaları üretebilecek yollar ve teknikler oluşturmaları talep edilmeye başlandı.

CNC Software firmasından Mark Summers, imalat piyasasının bir bütün olarak yeni baştan şekillendiğine dair bir gözlem ortaya koydu. "Daha fazla insan artık verimliliklerini ve etkinliklerini artırıp içinde oldukları rekabetçi ortamda tutunabilmek için -takım tezgahlarına yatırım yapıyorlar. İnsanlar telk bir adımla kurulabilen ve yazılımlarıyla daha kolay başa çıkabilecekleri tezgahları tercih ediyor."

Tooling & Production Dergisi adına, Summers ve bu yuvarlak masa etrafında fikirlerini paylaşan diğer liderlere fikirleri soruldu;

Pathtrace

Aşağıdakiler, "2005 Tooling & Production" yazılım raporuna katılanların fikirleridir. CAD/CAM yazılımlarının önde gelen üretici ve tedarikçilerine pazarın şu anda nerede olduğunun ve nereye gittiğini görebilmek için görüştük.

Bu yılın raporunda ismi olanlar: Delcam'dan pazarlama müdürü Peter Dickin, Gibbs and Associates' den kurucusu ve başkanı Bill Gibbs, CGTech'den üretim pazarlama müdürü Bill Hasenjaeger, IBM Deutschland GmbH'dan dünya çapındaki ürün yaşam çevrimi yönetim (PLM) çözümlerinin üretim lideri Juergen Lauscher, DP Technology'den ikinci başkan Chuck Mathews, Vero International USA'dan başkan Giovanni Opimitti, NX Machining and Tooling'den pazarlama yöneticisi Vynce Pradise, CNC Software Inc'den başkan Mark Summer.


1) Bugün CAM yazılımlarında meydana gelen en büyük değişimler ve trendler (eğilimler) nelerdir? En son çıkan yazılımlarda ve çıkması planlanan yazılımlardaki yeni özellik ve fonksiyonellikler kullanıcı ihtiyaçlarına nasıl cevap verecektir?

Peter Dickin, Delcam: Şu an ki en büyük eğilim tezgahlardaki -yüksek hızlı işleme ve 5 eksenliişlemedir.. Her iki eğilim de CAM sistemleri ile desteklenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde, firmalar yeni ekipmanlara yapmış oldukları büyük yatırımlardan en uygun faydayı elde edemeyeceklerdir. Delcam "Race Line Machining" tekniği gibi yapmış olduğu yeniliklerle, yüksek hızlı işleme yazılım programlarına uzun bir süredir liderlik etmektedir. 5 eksenli işlemede temel amaç pahalı tezgahların atıl durumda beklememesi için programlamayı kolay ve hızlı hale getirmektir. Tabiî ki, kullanım kolaylığı her tür programlamanın sorunu olarak durmaya devem etmektedir.

Bill Gibbs, Gibbs and Associates: Üreticiler, rekabetçi dünya pazarında tutunabilmek, özellikle de işçi maliyetlerinin çok düşük olduğu ülkelerle rekabet edebilmek için işçi maliyetlerini düşürecek sistemlere yatırım yapmaktadırlar. Sonuç olarak paletli değiştirilme, beş eksenli işleme ve çok fonksiyonlu imalat tipleri çok geliştirilmiştir. Böylelikle bu tip üretim şekillerine destek sağlayabilecek CAM yazılımlarına bir talep oluşturur. Geleneksel olarak, palet değiştiriciler ve çok fonksiyonlu tezgahlar, yüksek hacimli üretimleri devam ettirmek için kullanılıyordu. Günümüzün gelişen CAM teknolojisi ile yüksek çeşitlilik/ düşük hacimli üretimlerin bu teknolojileri kullanarak yapıldığını görmekteyiz. CAM sistemleri, tek bir parçayı işleme yerine bir dizi parçayı aynı anda yapma fonksiyonelliğine sahip oldukları için -karmaşık iş parçaları aynı anda yüklenir ve işlenir. Karmaşık iş parçaları tezgaha bağlanıp pazartesinden hafta sonuna kadar işlenebilir. MTM CAM programlama sistemlerinin sağladığı etkinlik sebebiyle, düşük hacimli işler çok fonksiyonelli tezhaglarda işlenir. İmalatın çok yönlü sorunlarıyla başa edebilen GibbsCAM, TMS ve MTM modülleri ile, palet değiştiricilere ve çok fonksiyonelli tezgahlara destek sağlar. Buna ek olarak, GibbsCAM'in fabrikalara sağlanan postprosesörlerortaya koydu ki son kullanıcılar postprosesörlerin hata giderme sürecinden ziyade, CNC programlarını geliştirirken daha çok vakit kaybediyor. Çünkü, bu tip üretim sistemlerinin 24/7'sinin doğasından dolayı, takım aşınması ve kırılmasını kontrol edecek işlem kontrolü gibi yardımcı fonksiyonlar, çok önemli hale geldiler.

Gibbs and Associates

Bill Hasenjaeger, CGTech: Karmaşık işlemleri daha iyi destekleyebilmek için CAM yazılımları gelişirken, kompleks tezgahların kontrolü için NC programları oluşturulmaktadır.

Dünya çapındaki rekabetçi baskı bu eğilimi daha yüksek otomasyona ve çok aşamalı kurulum ve imalat işlemlerini tek bir tezgah üzerinde birleştirmeye itmektedir. Bu gereksinimleri desteklemek amacıyla geliştirilen "çok işlevli" (multi-function) veya "çoklu hizmet veren" (multi-tasking) adı verilen bu tezgahların kurulumu, programlanması ve simule edilmesi (benzetim) zordur. Buna ek olarak çok eksenli freze tezgahları önceden kullanılan basit üç eksenli freze tezgahlarının yerine kullanılmaktadır. Bu eğilim geçen birkaç yıl içerisinde çok eksenli tezgahlarının fiyatlarındaki büyük düşüşle birlikte hızlandı. Hatta önceden bir beş eksenli freze tezgahı alınması gerektiği düşünülmeyen küçük ve orta ölçekli atölyeler de şimdi bu tezgahları nasıl kuracaklarını ve programlayacaklarını bilmek zorundalar.

Kompleks tezgahları ve prosesleri daha iyi simule edebilmek amacıyla, çoklu kurulumu tek yürütmeyle simule eden VERICUT 6.0 geliştirildi. Bu üretim mühendislerinin ve NC programcılarının, tüm NC işlem basamaklarını bir VERICUT projesinde organize etmelerine imkan verdi. Her VERICUT projesi farklı kurulum bölümlerine ayrılır, her kurulum kendi takımlarına, fikstürlerine, CNC tezgahlarına ve NC programlarına sahiptir.

         
     
TurkCADCAM.net > Türkiye'nin yeni ürün tasarım, geliştirme, CAD/CAM/CAE, CNC, kalıp ve imalat teknolojileri portalı
***** Sektörün profesyonel bilgi ve işbirliği platformu *****
© 2002-2017  Sinerji Yayıncılık, Tanıtım ve Danışmanlık Hizmetleri
Bu portaldaki içerik, ancak kaynak belirtilmesi ve izin alınması şartıyla yayınlanabilir.