Ana sayfa
         
     
Rapor - Makale > Ürün Geliştirme > TÜBİTAK Vizyon 2023 Teknoloji Öngörü Projesi / Tasarım Teknolojileri Stratejisi Raporu:

Tasarım Teknolojileri Strateji Grubu
Ağustos 2004, ANKARA

Koordinatör
Doç.Dr. Serdar Çelebi, İTÜ Bilişim Enstitüsü

Raportörler
Ömer Hakan Okutan, Arçelik Çamaşır Makinesi İşletmesi
Ayşegül Yılmaz, TÜBİTAK BTP

Üyeler
Ömer Akbaş, Arçelik Ar-Ge
Elif Baktır, ASELSAN MST Grubu
Prof.Dr. Sedat Bayseç, Gaziantep Üniv., Makine Mühendisliği Böl.
Refik Diri, Karel Kalıp A.Ş.
Prof.Dr. Abdülkerim Kar, Marmara Üniv., Müh. Fak., Makina Böl.
Burak Kıray, Ford Otosan
Aydın Kuntay, Bias Müh.
Uğur Oksay, ETA A.Ş.
Dr. Tarık Öğüt, FİGES A.Ş.
Burak Pekcan, İnfoTRON A.Ş.
Uğur Sarıbay, SATEK
Tuğrul Tekbulut, Logo LBS
Refik Üreyen, TTGV


1. GİRİŞ

Ülkemizin rekabetçi gücünün geliştirilebilmesi ve sürdürülebilir kalkınmasını ivmelendirerek arttırabilmesi için teknoloji üretmesi ve bunu pazarlayabilmesi şarttır. Bu bağlamda tasarım teknolojilerinin problem çözmeye, üretime ve ürün geliştirmeye, teknoloji oluşturmaya ve katma değeri arttırmaya yönelik çok temel bir rolü vardır. Tasarım teknolojilerinin bu birincil öneminin yanısıra diğer strateji alanları ile irili ufaklı önemli arakesitleri bulunmaktadır. Tasarım teknolojilerinde gerçekleştirilecek temel yatırımlar, Türkiye'de özellikle otomotiv, havacılık, denizcilik, savunma, elektronik, beyaz esya, tıp, biyoteknoloji, iletişim, elektrik-elektronik, haberleşme, makina ve enerji sektörleri başta olmak üzere hemen hemen tüm üretim sektörlerini etkileyebilecektir. Bu sebeple tasarım teknolojilerine yönelik kısa, orta ve uzun vadeli ivedilikle yapılması gereken düzenleme ve yatırımlar en kısa sürede uygulamaya konmalıdır.

Tasarım, çok geniş bir çerçevede üretilecek bir malın, ürünün ve hizmetin veya bir problemin modellenmesinin planlanmasıdır diyebiliriz. Bu anlamda tasarımı oluşturan alt unsurları: bilgisayar destekli tasarım, bilgisayar destekli üretim, bilgisayar destekli mühendislik ve süreç otomasyonu ile geliştirme ve benzetim araçları, yazılım ve yazılım tasarımı teknolojileri olarak sıralayabiliriz. Ülkemizin bu teknolojilere etkin bir şekilde sahip olması durumunda başta sanayi üretimi olmak üzere geliştirilecek tüm ürünlerde kendi tasarımını ve buna bağlı rekabet gücünü geliştirmesi ve bunun sonucu olarak dünyadaki pazar payını arttırması mümkün olacaktır. Bizim gelişmişlik düzeyimizdeki tüm ülkeler bu gerçek ışığında tasarım teknolojilerine referans veren tüm alt alanlarda orta ve uzun vadeli stratejik yatırımlarını ve kurumsal yapılarını kurmuşlar veya kurmaktadırlar.

Genel olarak tüm üretim süreçlerinde tasarımın var olduğunu söyleyebiliriz, özellikle bilgisayar ve bilişim teknolojilerinin imkanları ile birlikte tasarım günümüzde ağırlığını hemen hemen tüm sektörlerde hissettirmeye başlamıştır. Gelecekte bu etkinin bilgisayar ve bilişim teknolojilerinin gelişme hızına parallel olarak artacağı ve hemen her alana gireceği öngörülmektedir.

Türkiye'nin tasarım alanındaki 2023 hedefi "Kendi teknolojisini üretmek ve katma değeri yüksek teknoloji ürünlerini rekabetçi pazarlarda satabilmek"tir.

Bu hedefe yönelik temel aşamalar şöyledir:

2010 yılında; interval aritmetik, puslu mantik, genetik algoritmalar, sayisal matematik teknikler, yapay us, kuvantum hesaplama, uygulamali matematik ve geometrik modelleme alanlarinda universitelerde uzun vadeli temel arastirmalari desteklemek ve tesvik etmek. Servis ve altyapi yatirimlarina oncelik vererek ileri teknoloji kullanabilir insan gucu ve tasarim araclarinin gelistirilmesi desteklenmelidir. Bu amacla, Grid olusturma ve grid teknolojileri uzerinden tasarim ve modelleme yapma, parallel ve dagitik ortamda yazilim gelistirme, paralel veritabani algoritmalari, cluster ve SMP (simetrik cok islemcili) bilgisayar yazilim teknolojileri, nesne yonelimli programlama ve modelleme teknolojisi ile canlandirim ve grafik tasarim teknolojilerinde uygulamali ve sinai arastirmalar gerceklestirilmelidir. Destekleyici unsurlar olarak endüstride görsel veri formatlarının, simulasyon ve iletisim standartlarının belirlenmesine yonelik calismalar tamamlanmalidir. Ayrica sektörel bazda istatistiksel bilgi toplama yöntemlerinin geliştirilmesi ve veri tabanlarının oluşturulması (tasarım ve tasarım geçerlemeye yönelik) tamamlanmalidir. Bu tarih itibari ile Kontrol Sistem tasarımı yeteneğinin geliştirilmesi, Kinematik sentez, hareket tasarımı ve dinamik dengeleme tekniklerinin makine tasarımında yaygın kullanımı, Üretim süreçlerinde doğrulama tekniklerinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması gerceklestirilmelidir. Endustriye ust duzey modelleme ve tasarim kabiliyeti kazandiracak bir "Ulusal Yuksek Basarimli Hesaplama Merkezi " kurulmasi tamamlanmalidir.

2015 yılında; temel arastirma alanlari desteklenmeye devam edilmeli, temel arastirmalardan gelen bilgi birikimi sanal gerceklik, ogrenen yazilimlar, orgusuz (meshless) sistemler, kimyasal sureclerin hesaplamali modellenmesi alanlarinda uygulamali arastirmalar gelistirilmeli ve tamamlanmalidir. Üretim süreçlerinde doğrulama tekniklerinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması saglanmalidir. Geliştirilen bu teknolojileri kullanarak Ulusal bir CFD (Computational Fluid Dynamics) yazılım paketinin geliştirilmesi, Tıp, mühendislik gibi tematik alanlarda ulusal gridlerin oluşturulması, Sensör ve ortam modellemelerinin, sanal prototipleme yeteneginin, bir ulusal kati cisim mekanigi modelleyicisinin geliştirilmesi ve endustride yaygınlaştırılması gerceklestirilmelidir.

Temel ve uygulamali arastirma ve servis altyapi yatirimlarinin sonucunda biyoinformatik, genetik modelleme ve simulasyonlari alaninda buyuk olcekli endustrinin ihtiyaci olan uygulamalar gerceklestirilmelidir. Uretilen yazilim ve sistemlerin %25'nin sınai uygulamalarda kullanilmasi saglanmalidir. 2023 yılında; Sanal prototipleme yeteneginin endustri tasariminda yaygin olarak kullanilmasi gerceklenmelidir. Sirket bilgi birikimi tabani yazilimi yaygin olarak kullanilmaya gecmelidir.

Ulusal grid altyapisi kullanilarak ulke capinda universitelerin ve buyuk sanayi kuruluslarinin arastirmalari yayginlastirilmalidir. Grid agi uzerinden bilgi akisi cok hizli (Amerikada su anda TeraByte seviyesinde) ve maliyeti dusuk sevide olmalidir. Ulusal Veri merkezleri (diger deyisle yuksek basarimli hesaplama merkezleri) ulkenin her bolgesinde yayginlasmis olmalidir.

Sanal gerceklik yazilim paketleri tum farkli tasarim sureclerinde hizli, ucuz ve yaratici olmalari nedeniyle vazgecilmez bir arac olarak kullaniliyor olmalidir. İnterval aritmetik, sayisal yontemler temel arastirmalari ve buna bagli gelistirilen CFD, Kati cisim mekanigi, akustik ve titresim ulusal yazilimlari surekli olarak gelistirilirken artik hemen hemen tum endustri kuruluslarinda standart tasarim araci olarak devreye girmis olmalidir. Endustrinin urun tasarim gucu artmis, ihracatinda ileri teknoloji urunlerinin yeri ve katma degeri cok yuksek urunlerin payi %50'den fazla seviyeye gelmis olmalıdir. Tum bu konularin gerceklenebilmesi icin rapordada ifade edilecek olan hukuki, idari ve finansal duzenlemeler ile insan kaynaklarina yonelik politika onerilerimizin uygulamaya gecirilmesi gerekmektedir.

Hedefe yönelik olarak yapılması gerekenleri aşağıdaki gibi sınıflandırabiliriz:
a) Eğitim ve insan kaynaklarına yönelik çalışmalar
b) Yasal ve düzenleyici politika önerileri
c) Finansman ve Mali Politikalar
d) Ulusal programlar ve projeler
e) Türkiyede tasarımda öncelikli alanlar için gerekli alt teknoloji alanları
f) Uzun vadeli düşünülmesi gereken temel ve uygulamalı alanlar
g) Kısa vadeli yapılması gereken çalışmalar

Aşağıda verilecek olan asıl ve destekleyici yetkinlik kazanılması gereken alt alanlarda başarılı olabilmek için
yukarıdaki unsurların göz önüne alınması ve gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

         
     
TurkCADCAM.net > Türkiye'nin yeni ürün tasarım, geliştirme, CAD/CAM/CAE, CNC, kalıp ve imalat teknolojileri portalı
***** Sektörün profesyonel bilgi ve işbirliği platformu *****
© 2002-2017  Sinerji Yayıncılık, Tanıtım ve Danışmanlık Hizmetleri
Bu portaldaki içerik, ancak kaynak belirtilmesi ve izin alınması şartıyla yayınlanabilir.