Ana sayfa
         
     
Rapor - Makale > Ürün Geliştirme > ASKAM Fargo Hi-Ex kamyon modeli için ürün geliştirme çalışmaları:
 

Bu modeli piyasaya sürdüğünüz zaman nasıl tepki gördünüz?

Erdinç Karaüç: İlk lansmanımızı Çeşme'de yapmıştık. Bütün bayilerimizi topladık ve bayilerimizin hepsi şaşırdı. Yani onlar böyle bir değişim beklemiyorlardı. Şimdiye kadar nasıl bir değişiklik olduysa onları beklediklerini söylediler. Bu, yenilenmiş eskilerinden tamamıyla farklı modeli karşılarında gördüklerinde onlar da çok şaşırdı ve çok hoşlarına gitti.


Aracın ilk lansmanı Çeşme'de yapıldı ve büyük beğeni topladı.

 

Anlaşılan Fargo Hi-Ex artık hem fiyat hem de tasarım açısından rakiplerini zorlamaya başladı?

Erdinç Karaüç: Evet, öyle oldu. Tasarım açısından çok iyi bir araç oldu. Hem de yerli üretim olduğundan fiyat konusunda diğer rakiplerimize göre daha makul bir fiyatla satışa sunar olduk. Bu yüzden rakipler fiyat kırmak zorunda kaldı.

İhracat yapıyor musunuz?

Erdinç Karaüç: Biz daha çok iç piyasayla yönelik çalışıyoruz. Ancak az da olsa Orta Doğu ülkelerimize ihracatımız söz konusu. Firma daha yeni yeni toparlanıyor. Bu konuda bir atılım yapmak amacındayız.

Geleceğe yönelik hedefleriniz nelerdir?

Erdinç Karaüç: 2004 yılında bu aracı çıkarttık. Pazar payı açısından biz bu piyasanın lideriydik. Fakat yıllar geçtikçe ciddi rakipler geldi. 8 tondan 25 tona kadar çeşitli modeller çıktı.. Şimdi biz yeniden birinciliğe yükselmek için çalışmalara devam edeceğiz.

Sekiz ay gibi kısa bir sürede konusunda uzman firmalarla sıkı bir işbirliği yaparak yeni bir aracı piyasaya çıkartabilmeniz örnek alınması gereken durum. Bu konuda eklemek istedikleriniz nelerdir?

Erdinç Karaüç: Bir ürünün geliştirmesi ve tasarımında, fabrika şartları veya elinizdeki imkânlar değil müşterinin isteği belirleyici olduğundan, sektördeki tüm imkânları bilmek ve araştırmak zorundasınızdır. Ayrıca günümüzde bir ürünün gerçekleştirme süresi de göz ardı edilemeyeceğinden her şeyi kendi bünyeniz içinde yapılmasını bekleyemezsiniz.

Bu projede takip ettiğimiz aşamaları ve tecrübeleri göz önüne aldığımızda, yeni ürün geliştirirken dikkat edilmesi gereken önemli konuları şöyle sıralayabiliriz:

1- Çözüm ortaklarının tespiti: Burada en önemli faktör, projede birlikte çalışacağınız firmaları tespit etmek. Bu konuda doğru karar verebilmek için sektördeki gelişmeleri yakından takip etmek gerekmektedir. Kapımızı tanıtım için gelen tüm firmalara açtık. Çünkü bu, bilgiye açık olmanız demektir. Projede çalıştığımız bazı çözüm ortaklarımızı bu yolla tanıdık. Bize gelemeyenleri ziyaretine biz gittik yeteneklerine göre firmaları tespit ettik.

2- Takım kurmak: Firmaların yeteneklerine göre projede oynayacakları rolleri hazırlamak, hedefleri, görevleri ve beklentileri açık olarak belirlemek ve benimseterek bir takım oluşturmak.

3- Koordinasyon: Çözüm ortaklarımız ile ASKAM'daki ekibimizin hızlı ve uyumlu olarak çalışmasını, koordinasyonunu sağladık. Burada data yönetimi çok önem taşımaktadır; Proje çıktılarının dijital verilerden oluştuğu ve ulaşım yolu olarak firma içi network ile internetin kullanıldığı göz önüne alınırsa, bu dataların revizyonlarının kullanıcılara doğru olarak ulaştırılması ve koordinasyonun ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu konuda mutlaka SMARTEAM benzeri bir ürün veri yönetimi yazılımına ihtiyaç duyacaksınız.

Tasarım ve ürün geliştirme konusunda kariyer yapmayı ve kendini geliştirmeyi düşünen gençlere neleri tavsiye edersiniz?

Erdinç Karaüç:

  • Önce kendi yeteneklerinizi tanıyın ve buna uygun bir eğitim almaya çalışın.
  • Sevdiğiniz bir sektörde çalışın, zira iş hayatınızda karşılaşacağınız zorlukları ancak bununla yenebilirsiniz.
  • Gerçekleştirmek istediğiniz bir hedefiniz olsun.
  • Bilgiye ve gelişmeye açık olun, bilgiyi paylaşın.
  • Kendiniz sorgulayın, yaptığınızı yeterli görmeyin ve daha iyisini arayın.
  • Herkesten farklı bir yönünüz olsun; Sıradan değil farklı insanlar değişimi gerçekleştirebilirler.
  • Sabırlı olun, sıranın size geleceği zamanı bekleyin, bu zaman içinde kendinizi geliştirin ki oyuna girdiğinizde donanımlı ve hazırlıklı olabilesiniz.
  • Sosyal aktivitelerde bulunun, çok insanla tanışın burada öğrenecekleriniz, takım kurmada ve yönetmede size faydalı olacaktır.

 

ASKAM hakkında:

Kurulduğu günden itibaren faaliyetlerine Chrysler Kamyon İmalat ve Ticaret A.Ş. ticari unvanı ve Dodge-Desoto-Fargo markaları ile devam eden şirket, Amerikan Chrysler ile Alman Daimler Benz birleşmesi sonucu unvan değişikliğine giderek 2002 Ocak ayından itibaren ASKAM unvanını alarak, bünyesinde bulunan Fargo ve Desoto markaları ile üretimini sürdürdü. Haziran 2003'te, Çiftçiler Holding'in şirket hisselerini tek başına devralmasıyla yeniden yapılanma dönemine giren ASKAM, üretim ve ticari faaliyetlerini iki ayrı şirket çatısı altında topladı. Desoto ve Fargo markalarıyla pazara sunduğu kamyon ve kamyonetlerin üretimi Çayırova-Gebze fabrikası ASKAM Kamyon İmalat ve Ticaret A.Ş. tarafından; ticari faaliyetleri (tüm yurtiçi, yurtdışı satışlar, pazarlama ve satış sonrası hizmetleri) ise ASKAM Otomotiv San. ve Tic. A.Ş. tarafından yürütülüyor. (www.askam.com.tr)


İlgili haber:

09-09-2005 > ASKAM tarafından üretilen yeni kamyon modeli "Fargo Hi-Ex" şoför ve yolcu için maksimum konfor için dizayn edilmiş çift yatağı ve yatakların olduğu bölümde en yüksek taban-tavan mesafesi sunuyor. Proje boyunca 70 mühendis 300 bin saat çalıştı

 
         
     
TurkCADCAM.net > Türkiye'nin yeni ürün tasarım, geliştirme, CAD/CAM/CAE, CNC, kalıp ve imalat teknolojileri portalı
***** Sektörün profesyonel bilgi ve işbirliği platformu *****
© 2002-2017  Sinerji Yayıncılık, Tanıtım ve Danışmanlık Hizmetleri
Bu portaldaki içerik, ancak kaynak belirtilmesi ve izin alınması şartıyla yayınlanabilir.