Ana sayfa
         
     
Rapor - Makale > Ürün Geliştirme > Röportaj > Mini İnsansız Hava Aracı Geliştirme Süreci:
 

Haluk Lütfü Bayraktar
Endüstri Y. Müh.
Mühendislik Yöneticisi
Baykar Makina A.Ş.
Şubat 2006, İstanbul

Not: Orijinal olarak TurkCADCAM.net Dergisi 2. Sayısı için hazırlanmış bu röportaj, ilk kez Şubat 2007'de TurkCADCAM.net Portalı'ndan yayınlanmaya başlamıştır.

Kendinizi tanıtır mısınız?

Baykar Makina Sanayi bünyesinde mühendislik yöneticisi olarak çalışmaktayım. 2000 yılında ODTÜ Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun oldum, sonrasında Amerika'da Columbia Üniversitesinde tamamladığım mastır eğitimi sonrasında halen Boğaziçi üniversitesinde işletme doktora eğitimim devam etmektedir.

Firmanızı tanıtır mısınız?

Baykar Makina bir aile firması, Özdemir Bayraktar tarafından 1981 yılında Otomotiv sanayine talaşlı seri imalat konusunda hizmet vermek amacıyla kurulmuştur. O yıllardan bu yana Uzel, Tofaş, Mercedes-Benz Türk A.Ş gibi otomotiv firmalarına yan sanayi olarak talaşlı imalat konusunda hizmet verdik.

İnsansız Hava Aracı (İHA) nedir teknik açıdan kısaca açıklar mısınız?

Üzerinden insan taşımadan, aerodinamik ve tahrik kuvvetlerinden faydalanarak uçabilen, otonom uçuş kabiliyetine sahip, yani kendi kendine uçabilen faydalı yük taşıma veya silah taşıma kabiliyetine sahip araç olarak ifade edebiliriz. Boyut olarak baktığınızda avuç içi kadar olan modellerden tonlarca ağırlığa sahip araçlara kadar geniş bir yelpazede İHA tipi bulunmaktadır.

Aslında sistem olarak incelendiğinde Hava aracı platformu, içerisindeki elektronik sistemler, yer ile bağlantı için kullanılan haberleşme sistemi, yerden komuta kontrol ve izleme işlevlerini gerçekleştirebilmek için yer istasyonu sistemi gibi temel bileşenlerden oluşmaktadır.

 
         
     
TurkCADCAM.net > Türkiye'nin yeni ürün tasarım, geliştirme, CAD/CAM/CAE, CNC, kalıp ve imalat teknolojileri portalı
***** Sektörün profesyonel bilgi ve işbirliği platformu *****
© 2002-2017  Sinerji Yayıncılık, Tanıtım ve Danışmanlık Hizmetleri
Bu portaldaki içerik, ancak kaynak belirtilmesi ve izin alınması şartıyla yayınlanabilir.